Świetliczanki z ROKI-TOKI - działają, zamiast narzekać



W listopadzie na os. Kalinowym w Rokietnicy rozpoczęła swoją działalność Świetlica Edukacyjna ROKI-TOKI, w której dzieci z klas 0-4 mogą bezpiecznie i aktywnie spędzić czas zarówno przed zajęciami szkolnymi, jak i po nich. Z myślą o najmłodszych uczniach dwie mieszkanki naszej okolicy stworzyły przyjazne dzieciom miejsce i warunki do wypoczynku, zjedzenia posiłku, odrabiania prac domowych i rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Nowatorski pomysł na biznes zrodził się, jak to z najlepszymi pomysłami bywa, po prostu z potrzeby. Katarzyna Malinowska, mama tegorocznego zerówkowicza, obawiała się wielogodzinnego pobytu syna w głośnej i zatłoczonej świetlicy szkolnej. Zamiast zamartwiać się i narzekać na polskie szkolnictwo, postanowiła działać. O swoim pomyśle stworzenia kameralnej świetlicy opowiedziała Jagodzie Koniecznej, przedszkolnej wychowawczyni chłopca, która, jak się okazało, właśnie nosiła się z zamiarem zmiany pracy. Dziewczyny postanowiły połączyć siły i już wkrótce Kasia przemierzała Rokietnicę na rowerze w poszukiwaniu idealnego lokalu pod swoje przedsięwzięcie. Szczęśliwie udało jej się wypatrzyć  lokal na osiedlu Kalinowym, oddalonym zaledwie o kilka minut spacerem od szkoły podstawowej. 

W trakcie remontu, realizowanego przez Marka, znajomego Kasi i dobrego ducha świetlicy,  pojawiło się kilka niespodzianek, które istotnie wpłynęły na zaplanowany budżet, jednak efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania i wywarł znakomite wrażenie m.in. na inspektorach Sanepidu. Świetlica przeszła wiele obowiązkowych, ale również dodatkowych kontroli, ponieważ właścicielki chciały mieć całkowitą pewność, że ich obiekt jest w 100% bezpieczny. Teraz Kasia i Jagoda dysponują przyjaznym i kolorowym wnętrzem w pełni dostosowanym do potrzeb i wymagań dzieci.
Wspólniczki zgodnie dzielą między siebie obowiązki. Kasia, z zawodu księgowa, zajmuje się sprawami administracyjnymi, natomiast Jagoda, magister pedagogiki z kilkuletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, nadzoruje działalność edukacyjno-wychowawczą świetlicy i prowadzi zajęcia z dziećmi. Dodatkowo zatrudniona jest również druga osoba prowadząca zajęcia, pani Monika Kapturska, absolwentka pedagogiki i resocjalizacji. Dzięki takiej organizacji pracy nie ma problemu z odprowadzaniem dzieci do szkoły i z powrotem na świetlicę - podczas gdy jedna z pań prowadzi zajęcia dla dzieci, druga zaprowadza dzieci do szkoły lub je odbiera. Jak podkreślają właścicielki, trasa pomiędzy szkołą a świetlicą jest w pełni bezpieczna, a na całej jej długości dzieci wraz z opiekunką poruszają się po chodniku. Warto podkreślić, że świetlica czynna będzie nie tylko w czasie trwania roku szkolnego, ale także podczas ferii i wakacji. 

Oferta edukacyjna ROKI-TOKI jest niezwykle bogata, obejmuje nie tylko pomoc w odrabianiu lekcji, ale również szereg zajęć podzielonych na cotygodniowe bloki, np. poniedziałkowe zabawy z papierem, wspierające rozwój umiejętności manualnych i grafomotorycznych, językowe wtorki, w trakcie których dzieci mają kontakt z j. angielskim podczas zabawy, czy pobudzające aktywność badawczą eksperymentalne środy. W kolejnych tygodniach dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach z szydełkowania, pracy z drewnem czy robotyki.  Z drugiej strony, bardzo ważnym elementem w rozkładzie dnia świetlicy jest czas na relaks i wyciszenie, którego tak bardzo brakuje w codziennej bieganinie. Dzięki zabawom relaksacyjnym i ćwiczeniom oddechowym dzieci mają możliwość wyciszyć się i odpocząć od nadmiaru bodźców, tak aby później móc wrócić do zabawy i nauki z nową energią. 

Obie wspólniczki bardzo entuzjastycznie podchodzą do swojego projektu. Zapytane, czy nie obawiały się ryzyka związanego z prowadzeniem własnego biznesu, zgodnie odpowiadają, że nie. Kasia jest już z resztą doświadczonym przedsiębiorcą - prowadzi własne biuro rachunkowe. I chociaż, jak sama mówi, „kocha cyferki” i mogłaby poświęcić się im bez reszty, ma duszę społecznika i pragnęła zrobić coś dla lokalnej społeczności. Dziewczyny chciałyby nawiązać współpracę ze szkołą podstawową, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Urzędem Gminy, tak aby dostęp do świetlicy miała jak największa liczba dzieci z różnych środowisk. Ich marzeniem jest, aby ich świetlica integrowała nie tylko najmłodszych, ale wszystkich okolicznych mieszkańców, bez względu na wiek, dlatego ROKI-TOKI ma być również miejscem spotkań rodziców, którzy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty zajęć wieczornych i warsztatów, np. z psychologiem. Dzięki uprzejmości Kasi i Jagody, w świetlicy odbywać się będą również warsztaty rozwojowe dla mieszkanek Rokietnicy. 

ROKI-TOKI to kolejny przykład kobiecej przedsiębiorczości na terenie naszej Gminy i dowód na to, że zamiast narzekać, warto zmierzyć się z problemem i wziąć sprawy w swoje ręce. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu, a właścicielkom świetlicy życzę wielu sukcesów. Do zobaczenia w ROKI-TOKI!
                                      



Komentarze

Popularne posty